The Candidates
City Council Members
Furtado, Dan | District 3 | |
Scozzola, Elliot | District 4 | |
Coyne Bybee, Anne | District 5 |
Bono, Claudio | ||
Chao, Liangfang "Liang" | ||
Choe, Moon Kyu | ||
Fruen, J.R. | ||
Mohan, Sheila | ||
Scharf, Steven | ||
Shima, Yuko | ||
Tatachari, Govind |
Bernstein Chargin, Jan | ||
Bracco, Dion | ||
Cline, Tom | ||
Marques, Carol | ||
Robinson, Joseph | ||
Robinson, Ronald |
Dailey, Peter | ||
Enander, Anita | ||
Fligor, Neysa |
Awasthi, Dipak | ||
Barbadillo, Garry | ||
Gomez, Juliette | ||
Lien, Hon | ||
Morris, Demetress | ||
Stringer, Isaac | ||
Tsai, Michael | ||
Dominguez, Karina R. | Mayor | |
Hassan, Ola Robert | Mayor | |
Montano, Carmen | Mayor | |
Montemeyor, Voltaire Soriben | Mayor | |
Perez, Franco | Mayor | |
Phan, Anthony | Mayor |
Martinez Beltran, Yvonne | District B | |
Sutherland, Bryan | District B | |
Librers, Marilyn | District D | |
McKay, John Kim | District D | |
Carr, Larry | Mayor | |
Constantine, Rich | Mayor | |
Turner, Mark | Mayor |
Craig, Burton | ||
Ellahie, Javed I. | ||
Wolsheimer, Evert A. |
Cohen, Justin | ||
Hicks, Alison | ||
Kamei, Ellen | ||
Ramirez, Lucas | ||
Zhang, Li |
Comsa, Alex | ||
Forssell, Lisa | ||
Hamachek, Brian | ||
Lauing, Ed | ||
Lythcott-Haims, Julie | ||
Veenker, Vicki |
Smith, Irene | District 3 | |
Torres, Omar | District 3 | |
Campos, Nora | District 5 | |
Ortiz, Peter | District 5 | |
Doan, Bien | District 7 | |
Esparza, Maya | District 7 | |
Chavez, Cindy | Mayor | |
Mahan, Matt | Mayor |
Chahal, Raj | District 2 | |
McColloch, Larry | District 2 | |
Hardy, Karen | District 3 | |
Pellecchia, Christian D. | District 3 | |
Becker, Anthony J. | Mayor | |
Gillmor, Lisa M. | Mayor |
Aftab, Belal | ||
Dalton, Bill | ||
Page, Chuck | ||
Shastri, Priya Rajaram | ||
Zhao, Yan |
Srinivasan, Murali V. | District 3 | |
Wang, Justin | District 3 | |
Dave, Satyam V. | District 5 | |
Mehlinger, Richard Fred | District 5 |
Badame, Mary | ||
Moore, Rob | ||
Rennie, Rob | ||
Smith, Margaret A. | ||
Stump, Rob | ||
Tavana, Reza |
County Elected Offices
Afzal Berta, Maimona | ||
Carrasco, Magdalena | ||
Lari, Raeena | ||
Prcevski, Natalie |
Arenas, Sylvia | District 1 | |
Khamis, Johnny | District 1 |
School Board Trustees
Bejarano, Ernesto A. | ||
Chávez, Linda | ||
Corona, Joseph R. | ||
García, Ricardo | ||
Nguyen, Minh | ||
Pham, Minh | ||
Quintero, Andrés | ||
Vasquez, Omar |
Boac, Thelma B. | ||
Jaug, Jaria | ||
Jimenez, Hugo A. | ||
Puzar, Lijuan |
Dauer, Monte | ||
Middleton, Jarod | ||
Presunka, Carol | ||
Villalobos, Nick |
Kim, James | Trustee Area #1 | |
Varich, Robert | Trustee Area #1 | |
Halliday, Elisabeth | Trustee Area #2 | |
Sabes, David Lee | Trustee Area #2 | |
Winter, Michael | Trustee Area #2 | |
Baker, Jason | Trustee Area #3 | |
Rocha, Adam | Trustee Area #3 |
Freedman, Jon Eric | Trustee Area #1 | |
Nguyen, Richard | Trustee Area #1 | |
Crownover, Alan | Trustee Area #4 | |
Miller, Chris | Trustee Area #4 | |
Cohen, Danielle | Trustee Area #5 | |
Mills, Vivian | Trustee Area #5 |
Chiao, Ava | Vote for 3 | |
Liu, Jerry | Vote for 3 | |
Madhathil, Satheesh | Vote for 3 | |
Paul, Darcy August | Vote for 3 |
Chavez, Lorena | Vote for 3 | |
Herrera, J. Manuel | Vote for 3 | |
Le, Van | Vote for 3 | |
Pham, Peter | Vote for 3 |
Barousse, Jeremy | ||
Kelley, Alecia S. | ||
Corpus, Christopher | Vote for 3 | |
Hanson, Marisa | Vote for 3 | |
Pollett, Mary | Vote for 3 | |
Rose, Stan | Vote for 3 | |
Zito, Jim | Vote for 3 |
Balinton, Milan R. | ||
Cooper, Marc | ||
Lariz, Tammy | ||
Martinez, Manuel F. | ||
Rodriguez, Rudy J. | ||
Sanchez, Steven |
Arness, Andrew Aaron | ||
Kim, Rosa | ||
Kou, Stanley | ||
Nakano-Matsumoto, Naomi | ||
Price, Linda R. |
Farr, Sara | ||
Ivanovic, Vladimir | ||
Johnson, Bryan | ||
Sirkay, Vaishali "Shali" |
Chen, Steve | ||
Davies, Misty | ||
Guidry, David | ||
Miller, Chris | ||
Shultz, Alex |
Jung, Robert | ||
Nakka, Anu | ||
Norwood, Chris | ||
Viswanathan, Suraj "Sun" | ||
Yip-Chuan, Kelly |
Altman-Palm, Nancy | Trustee Area #1 | |
Sullivan, Wendy | Trustee Area #1 | |
Dill, James | Trustee Area #2 | |
Horner, John T. | Trustee Area #2 | |
Benevides, Armando B. | Trustee Area #3 | |
Delisle, Dennis Paul | Trustee Area #3 | |
Eves Knudsen, Terri L. | Trustee Area #3 | |
Gardiner, Pamela | Trustee Area #4 | |
Gittens, Carol | Trustee Area #4 |
Cornes, Thida | ||
Mark, Eric | ||
Ortiz, Esmeralda | ||
Tanner, Jacquie | ||
Titus-Zambre, Carrol Ann | ||
Vonnegut, Catherine |
Jaco, Taunya | Trustee Area #5 | |
Schlice, Robyn Lynette | Trustee Area #5 |
Kasolas-Jacobson, Katherine | ||
Limqueco, Lynn | ||
Lo, Renee | ||
Tang, Jeff |
Campos, Ingrid | ||
Chiu-Wang, Nicole | ||
Dharap, Shounak | ||
Segal, Shana |
Macias, Andres | Trustee Area #2 | |
Magaña, José | Trustee Area #2 |
Fairchild, Vickie | Trustee Area #3 | |
Toribio, Nestor | Trustee Area #3 | |
Ratermann, Andrew | Trustee Area #4 | |
Williams, Kimberley | Trustee Area #4 |
Billings, Sheila | ||
Evans, Douglas B. | ||
Rollins, Zoila Herrera | ||
Rossmeissl, Thomas E. |
State Legislators
Berman, Marc | District 23 | |
Dec, Tim | District 23 | |
Brunton, Bob | District 24 | |
Lee, Alex | District 24 | |
Kalra, Ash | District 25 | |
Stroll, Ted | District 25 | |
Gorsulowsky, Tim | District 26 | |
Low, Evan | District 26 | |
Lawler, Liz | District 28 | |
Pellerin, Gail | District 28 | |
Castro, Stephanie | District 29 | |
Rivas, Robert | District 29 |
Mei, Lily | District 10 | |
Wahab, Aisha | District 10 |